Secretul vieții – Un pas, o alegere

Voi știți care e secretul vieții? Părerea mea este că sunt alegerile, deciziile noastre. Totul se reduce la decizii, la felul în care știm să alegem drumul pe care vom merge. Sunt pași mici și pași mai mari. Uneori alegerile mărunte deschid calea celor mai mari, care ne schimbă viața.

Fiecare potecă deschide o altă răscruce, iar noi suntem nevoiți, din nou, să alegem direcția. Unele alegeri, chiar, pot schimba totul.

În fiecare zi facem alegeri – unele mici: să ne spălăm pe dinți sau nu, să mâncăm – să nu mâncăm, să mergem la serviciu – să nu mergem, să ne certăm – să nu ne certăm, altele mari: să iubim – să nu iubim, să ne ascultăm intuiția – să nu o ascultăm. Alegerile sunt multiple și în toate aspectele vieții noastre.

Terminăm un liceu și mergem să dăm admitere la o facultate și iar ne întrebăm: oare asta îmi doresc? Va fi meseria la care voi merge cu zâmbetul pe buze?

Apoi ne alegem viitorul partener de viață din mai multe opțiuni și e imposibil să nu ne punem o altă întrebare: oare el/ea este iubirea vieții mele? Voi fi fericit/ă?

Alegerile noastre ne fac viața frumoasă sau mai puțin frumoasă. Iată un secret!

Sunt întrebări și mai profunde care ne fac să ne analizăm, să ne gândim: ,,Care este, oare, misiunea mea pe Pământ?”

Decizii. Dacă sunt luate de alții în locul nostru, aceia au responsabilitatea rezultatului. Noi mergem cu valul. Și apoi ne întrebăm de ce i-am lăsat să ne conducă viața. Bine de știut că soarta îi favorizează pe cei hotărâți.

Nu știm dacă o alegere este bună sau greșită până nu o facem! Și nici atunci, uneori! Însă, contează că sunt doar alegerile noastre, ne aparțin. Poate că nu există alegeri „perfecte”, ci doar alegeri asumate. Pentru că, în final, fiecare pas făcut ne învață ceva, chiar și cel greșit, ne apropie de cine suntem cu adevărat. Toate eșecurile sunt, de fapt, lecții deghizate.

De multe ori ne temem să alegem. Ne temem de nereușită, de judecata celorlalți sau de necunoscut. Și atunci rămânem pe loc prea mult, convinși că stagnarea e mai sigură decât riscul. Dar viața nu se întâmplă așteptând. Viața începe exact în momentul în care avem curajul să spunem „aleg” și o facem chiar și fără garanții.

Ce înseamnă să trăim momentul? Să nu fim trași în jos de ceea ce credem că ar trebui să facem. Să ne ascultăm vocea interioară și să avem încredere că știe direcția, chiar și atunci când mintea se îndoiește Ce facem într-un moment este să existăm cu adevărat. Grijile se vor estompa, apoi vor dispărea, iar prezentul devine suficient.

,,În fine, să îți schimbi viața nu înseamnă să devii un nou tu. Înseamnă să devii adevăratul tu — acel diamant unic care nu va mai exista vreodată și care nu ar putea fi înlocuit niciodată. Tot ce ți s-a întâmplat — toate alegerile pe care le-ai făcut până acum, toate modalitățile prin care ai încercat să gestionezi lucrurile — toate contează; toate sunt folositoare. Nu trebuie să arunci totul și să pornești de la zero. Orice ai făcut te-a adus până aici, până în acest moment” – ,,Darul” de Eva Edith Eger

https://danielabanciu.ro/tu-dincolo-de-roluri/

https://danielabanciu.ro/frumusetea-sufletului-dincolo-de-aparente/

Related Articles